Rohumaaveiseliha ahjus küpsetamine on üks parimaid viise nautida selle õrnust ja maitset. Ahjus küpsetamiseks sobivad veise tagaosa tükid: pähkeltükk ja välistükisilm ning ka näiteks välisfilee. Kui küpsetamseks pole aega ja püsivust, on kõige kiirem viis kuumutada ahi umbes 160 kraadini, liha ahju pista ning termomeetrilt jälgides valida sobiv liha küpsusaste.
Kuigi ahjus küpsetamine on üks lihtsamaid veiseliha valmistamise viise, on siiski mõningad reeglid, millest traditsioonilise rohumaaveise ahjuprae juures kinni pidada.
Reegel 1:
Ära pane kunagi liha otse külmkapist kuuma ahju, lase tal seista tunnike toatemperatuuril. Liha tõstmine külmkapist otse ahju või pannile teeb liha sitkemaks.
Reegel 2:
Marineeri või pruunista tervet lihatükki pannil. Parim viis veiseliha pruunistada on kasutada malmpanni.
Reegel 3:
Kõige parem on kasutada emailitud ahjupanni, kõige lihtsam on kasutada ahjuplaate. Aseta ahjuplaat lihaga alati altpoolt teise vahesse.
Reegel 4:
Kasuta kõrgelt temperatuurile madalale temperatuurile laskumise meetodit. Traditsiooniliselt on liha ikka tulel küpsetatud, seega liha küpsetamise edenedes tuli vaibub ja temperatuur langeb. Kõrge temperatuur annab maitsva kooriku ning langev temperatuur õrna ja maitsva prae.
Reegel 5:
Kasta liha küpsetamise ajal ahjupannile kogunenud lihamahladega.
Reegel 6:
Lõika ahjupraad tükkideks ristikiudu.
Reegel 7:
Lase lihal peale ahjust välja võtmist kindlasti 15minutit puhata.
Liha pruunistamine pannil
Tõsta liha toatemperatuurile. Sulata või paksupõhjalisel malmpannil. Kui või hakkab kergelt suitsema, siis pruunista liha kõikidelt külgedelt, keera vastavalt vajadusele ehk siis enne, kui liha panni külge jääb. Eelkuumuta ahi vastavalt retseptile (tavaliselt 160°C). Aseta liha ahju ning kasuta lihatermomeetrit küpsusastme kontrollimiseks.
Et teada saada, kas ahjupaad on valmis, tuleb kasutada lihatermomeetrit.
toores 45-49°C
keskmiselt toores 49-54°C
keskmine 55-60°C
küps 60 ja enam°C